Looking to rent a Godox AD600 Pro 600W in Chandigarh? Venkru Services offers top-notch rental services for all your photography needs. Reserve yours now!
Get similar equipments on rent
Rent the powerful Godox AD600 Pro 600W lighting system in Chandigarh from Venkru Services! Achieve professional lighting effects with this top-notch rental option.
Â
|---|---|---|---|
Strong Power:Â 600Ws, 1/256 to 1/1 Power Output, Guide number of 236′ (72m) at ISO 100, 30W LED Modeling Lamp | 2.4 GHz Wireless System:Â 2.4 GHz wireless system with a range of 328′ (100m), featuring five controllable slave groups and 32 channels | 2600mAh Large Capacity Rechargeable Removable Battery:Â 0.01-0.9 Sec Recycling Time, up to 360 Full-Power Flashes, Flash Duration: 1/220 to 1/10100 seconds, Adopt AC23 AC power Source to achieve AC-DC dual-purpose. | 1/8000 High Speed Sync:Â 1/8000 High Speed Sync, 12 Continuous Flashes in 1/16 Power Output. |
|---|---|---|---|
|---|---|---|
Small, Light Weight and Portable: Only weights 3Kg with the small size of 250*245*125 mm (without the flash tube and reflector). | Dot-matrix LCD display for on-board control:Â Large Dot-matrix LCD display and buttons for easy on-board control. | Removable Handle:Â with type-C USB Port to achieve firmware upgrade, which helps keep pace with the latest technology. with 3.5mm sync cord jack and wireless control port to achieve multiple sync triggering methods. |